Клініко-фармацевтичний аналіз лікування артеріальної гіпертензії у пацієнтів з цукровим діабетом у госпіталі Мназі Мнойа (Занзібар)
DOI:
https://doi.org/10.14739/2310-1210.2013.3.13571Анотація
З метою вивчення відповідності використовуваних на практиці схем лікування артеріальної гіпертензії у пацієнтів з цукровим діабетом II типу та сучасних рекомендацій проаналізовано медичні карти 348 пацієнтів віком від 38 до 70 років (середній вік – 49±0,43 років), які перебували на лікуванні у госпіталі Мназі Мнойа (Занзібар). Досліджувані хворі розділені на дві групи: 301 пацієнт з поєднанням артеріальної гіпертензії і цукрового діабету склали групу дослідження, 47 хворих на артеріальну гіпертензію без цукрового діабету сформували групу контролю. Визначено перевагу у використанні інгібіторів АПФ, що становило 83,1% і 91,5% відповідно у групах. У групі дослідження спостерігали набагато більше варіацій поєднання препаратів, що можна порівняти з наявними рекомендаціями призначення препаратів згідно до стану органів-мішеней. Превалювало використання поєднання інгібітора АПФ, блокатора кальцієвих каналів та діуретика (69,4%). Нераціональним виглядало використання тіазидних діуретиків у ролі монотерапії на фоні цукрового діабету. На основі здійсненого дослідження підготовлено практичні рекомендації, що припускають етапність призначення антигіпертензивних препаратів (інгібітор АПФ або недігідропірідіновий блокатор кальцієвих каналів, потім підключення інших препаратів згідно до терапевтичного ефекту і стану органів-мішеней з корекцією дози препаратів, що хворий уже вживає).
Ключові слова: артеріальна гіпертензія, цукровий діабет, лікарське лікування, раціональність лікування.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).