ПРОАТЕРОГЕННІ РОЗЛАДИ ЛІПІДНОГО ТА ВУГЛЕВОДНОГО ОБМІНУ ПРИ ХРОНІЧНІЙ ХВОРОБІ НИРОК НЕДІАБЕТИЧНОГО ГЕНЕЗУ
DOI:
https://doi.org/10.14739/2310-1210.2013.3.13591Анотація
Для з’ясування особливостей ліпідного і вуглеводного обмінів, стану системи перекисного окислення ліпідів при хронічній хворобі нирок недіабетичного ґенезу обстежено 62 осіб. Їх розподілено у 3 підгрупи: 27 осіб з швидкістю клубочкової фільтрації (ШКФ)≥60 мл/хв (І), 18 з ШКФ 59–30 мл/хв (ІІ), 17 ШКФ<30 мл/хв (ІІІ). У пацієнтів з хронічною хворобою нирок недіабетичного ґенезу виявляли метаболічні порушення проатерогенного характеру, зокрема підвищення рівня ЗХС і ХС ЛПНГ, гіпертригліцеридемія та зниження рівня ХС ЛПВГ, які асоціювались з погіршенням функціонального стану нирок. У хворих з ШКФ<30 мл/хв зареєстровано достовірно вищі за цільові рівні ЗХС і ХС ЛПНГ у 100% осіб з, ТГ – у 88,2% з них, а низький вміст ХС ЛПВГ – у 47,1% (р<0,001, порівняно з контролем). У них також виявляли достовірно найвищі середні рівні ЗХС (6,37±0,56 ммоль/л), ХС ЛПНГ (4,12±0,44 ммоль/л), ХС ЛПДНГ (1,06±0,13 ммоль/л) і ТГ (2,32±0,28 ммоль/л). При сповільненні швидкості клубочкової фільтрації збільшувалась поширеність і середній рівень глікозильованого гемоглобіну . У хворих на хронічну хворобу нирок спостерігали активацію процесів перекисного окислення ліпідів на фоні поглиблення проявів нефропатії. Виявлені метаболічні порушення є підґрунтям суттєвого збільшення ризику розвитку ішемічної хвороби серця.
Ключові слова: хронічна хвороба нирок, ліпідний обмін, вуглеводний обмін, перекисне окислення ліпідів, глікозильований гемоглобін, швидкість клубочкової фільтрації.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).